reklama

Viete, ktorá je druhá najväčšia rieka Slovenska ?

Juh Východného Slovenska je územie, kde vo veľmi krátkom časovom i vzdialenostnom úseku natrafíte v slovenských pomeroch na veľký počet významných riek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: autor)

Uveďme napríklad tunajší Bodrog, čo je piata najväčšia rieka Slovenska (priemerný prietok 115 m³/s). Na pomerne malom území sa tu blízko seba nachádzajú aj ďalšie známe slovenské rieky z dvadsiatky najvodnatejších slovenských riek: Hornád, Ondava, Latorica, Laborec, Uh, Topľa, Torysa[1], či menšie toky ako Oľšava a Roňava. Najväčšia rieka z nich je však Tisa (na foto), ktorá je zároveň druhou najväčšou riekou našej republiky.

Prietok Tisy na území Slovenska predstavuje takmer dvojnásobok prietoku rieky Váh[2], ktorý je mnohými považovaný za neohrozenú „druhú najväčšiu rieku Slovenska“. Píšem „neohrozenú“, pretože len ťažko nájdete zdroj, ktorý by uvádzal poradie slovenských riek podľa prietoku. Práve naopak, frekventovaným je uvádzanie rieky Váh, ako našej najdlhšej rieky a po Dunaji druhej najvýznamnejšej[3]. (Je potrebné uviesť, že Váh je slovenskou jednotkou čo do dĺžky toku na území Slovenska - s 406 km. V meradle absolútnej dĺžky riek, ktoré tečú územím Slovenska, je jednotkou rieka Dunaj s 2.860 km, za ním nasleduje rieka Tisa s 965 km. To je, okrem ukazovateľa vodnatosti/priemerného prietoku, teda druhý ukazovateľ, podľa ktorého je Tisa jasnou slovenskou dvojkou.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdepodobným dôvodom zaznávania našej druhej najväčšej rieky je, že Tisa tečie územím Slovenska iba v krátkom úseku. Dĺžka toku Tisy na našom území predstavuje púhych 5,6 km. Ak nerátame mŕtve rameno rieky pri Veľkých Trakanoch, celý úsek toku na našom území prebieha na hranici s Maďarskom (od hraničného trojbodu SR/Ukrajina/Maďarsko).

Ďalším dôvodom, prečo taká veľká rieka akou Tisa je, sa nenachádza v širšom slovenskom povedomí, je jej veľká vzdialenosť od hlavného mesta. Tisa na Slovensku tečie v úplnom juhovýchodnom kúte nášho štátu. Bratislava sa nachádza na opačnom konci republiky a od Tisy na slovenskom území ju delí 365 kilometrov vzdušnou čiarou, čo v slovenských dopravných pomeroch, kvôli chabým diaľničným a zastaraným železničným prepojeniam, predstavuje opravdivú diaľku pre pozornosť nášho hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

---------------------------------------

Ak by vám to situácia dovolila a niekedy začiatkom júna roku 1945 by ste sa vydali od spomenutého juhovýchodného kúta súčasného Slovenska pri Čiernej nad Tisou hore prúdom rieky Tisa, po ústí oboch jej ramien pri meste Rachov k prameňom Bielej a Čiernej Tisy, až na menší úsek by ste neopustili územie nášho štátu. Oba pramene Tisy sa nachádzajú na historickom území Podkarpatskej Rusi, ktorá bola do roku 1945 oficiálne súčasťou Československa[4].

Na záver..

Je na škodu, že taká významná rieka, akou bezpochyby Tisa je, sa nenachádza vyššie v našom povedomí. Existencia tejto významnej európskej rieky[5] na našom území obohacuje potenciál diapazónu poznania, ktorý sa viaže k nášmu štátu. Zároveň, vyššie uvedený krátky historický exkurz mal v zámere podčiarknuť, že s riekou Tisa sa právom môžeme vo vedomí stotožňovať viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pohľad na Tisu zo slovenskej strany (na protiľahlom brehu Maďarsko). Šírka pomerne mohutného toku Tisy je na slovensko-maďarskom pomedzí 110 metrov, čo je viac ako tretina šírky Dunaja v Bratislave (cca 290 metrov)
Pohľad na Tisu zo slovenskej strany (na protiľahlom brehu Maďarsko). Šírka pomerne mohutného toku Tisy je na slovensko-maďarskom pomedzí 110 metrov, čo je viac ako tretina šírky Dunaja v Bratislave (cca 290 metrov) 

Odkazy:

[1] Väčšinu z týchto riek prekročíte, keď sa vydáte po ceste II. triedy č. 552 od Košíc po slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu.

[2] Priemerný prietok rieky Tisa pri Čiernej nad Tisou je 378 m³/s. Váh má v ústi do Dunaja priemerný prietok 196 m³/s. Viď Generel ochrany a racionálneho využívania vôd – Ministerstvo životného prostredia SR.

[3] Viď napr. TOP 5 Magazín (http://top5.sk/top-5-najdlhsich-riek-slovenska-vah-hron-ipel-dunaj-morava/) alebo Rieky na Slovensku (http://www.slovakiasite.com/sk/rieky.php)

[4] Územie historickej Podkarpatskej Rusi bolo v rokoch 1919-1938 a v roku 1945 súčasťou Československej resp. Česko-Slovenskej republiky. O odčlenení Podkarpatskej Rusi od Česko-Slovenska viď napr.: http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/317157-preco-benes-pustil-stalinovi-podkarpatsko/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

[5] Rieka Tisa je v poradí 19. najvodnatejšou aj najdlhšou riekou európskeho kontinentu. V strednej Európe patrí medzi suverénne najväčšie rieky.

Viktor Petrašovský

Viktor Petrašovský

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja Rusyn byl, jesm i budu.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu